Please note: Event details are subject to change. Event dates are displayed for Australia time zones.

Loading Events

Past Events › All Events

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

November 2018

ONE Championship: Heart of a Lion

November 9
Singapore Indoor Stadium, 2 Stadium Walk
Singapore, 397691 Singapore

MIXED EVENT Main Card: Bibiano Fernandes (c) vs. Kevin Belingon (ic) - ONE bantamweight title Christian Lee vs. Kazuki Tokudome Giorgio Petrosyan vs. Sorgraw Petchyindee Academy - Super Series (Kickboxing) Tiffany Teo vs. Michelle Nicolini Adrian Pang (Australia/PNG) vs. Kota Shimoishi George Mann (Scotland/Australia) vs. Jo Nattawut - Super Series (Muay Thai) Andrew Miller vs. Alaverdi Ramazonov - Super Series (Muay Thai) Garry Tonon vs. Sung Jong Lee Preliminary Card: Dejdamrong Sor Amnuaysirichoke vs. Himanshu Kaushik Panicos Yusuf vs. Muangthai P.K.Saenchaimuaythaigym - Super Series…

Find out more »

Diamondback FC 7 (Fight Card and Ticket Information)

November 10
Adelaide Oval, War Memorial Drive
North Adelaide, South Australia 5006 Australia

MMA EVENT Fight Card (Pro): Joshua Culibao vs. Rodolfo Marques – Diamondback FC Featherweight Title Fight Daniel Almeida vs. Dan Currie Nick Edwards vs. Dan Soltysiak Justin Van Heerden vs. Alan Hartley Tahiwi Sellars-McGee vs. Rainer Fumera Fight Card (Amateur): Chanthou Sin vs. Brad Walley Steve Brown vs. Will Kolaroff Tala Peau vs. Brando Pericic Hayder Khudhair vs. Anthony Pugliese Sam Warren vs. Thomas Tet * Tickets available via www.diamondbackfc.com * Last Updated: 8 November 2018

Find out more »

Superfight 9 (Fight Card and Ticket Information)

November 16
Club Punchbowl, 921 Punchbowl Rd
Punchbowl, New South Wales 2196 Australia
+ Google Map

MMA EVENT Fight Card (Pro): Jamie Mullarkey vs. Abel Brites – Superfight Lightweight Title David Francis vs. Leo Diaz Geo Ellahi vs. Raymond Skellern Fight Card (Amateur): Mitchell Fear vs. Alex Cariotti Jordan Gamble vs. Michael Pritchard Michael Stanoff vs. Josh Waltsibhul Luke Harbrecht vs. Lincoln Bendall-Moon Kris Ustijanovski vs. Rob Pelle Kieran Adele vs. Jory Yoon Tickets via www.ticketebo.com.au *Last Updated: 3 November 2018

Find out more »

Aftershock 31 (Fight Card and Ticket Information)

November 17
Mansfield Tavern, 181 Wecker Rd
Mansfield, QLD 4122 Australia

MIXED EVENT Fight Card (Pro): Aaron Blackie vs. Josh Riley - Aftershock MMA Featherweight Title Danielle Hayes vs. Caitlin McEwen – Aftershock WMMA Flyweight Title Ryan Robertson vs. Brayden Graham – MMA Flyweight Title Fight Michael Tobin vs. Allan Poppleton - Grappling Fight Card (Am): Mantra Schultz vs. Jake Trindall - Grappling Justin Timu vs. Brandon Garrick - MMA Matt Tana vs. Zac Blair - MMA Ethan Mitchell vs. Omid Al Amiri - Grappling Brett Caldwell vs. Luke Zilic -…

Find out more »

Knees of Fury 73

November 17 @ 5:30 pm - 11:00 pm UTC+10
Dom Polski Centre, 232 Angas St
Adelaide, South Australia 5000 Australia
+ Google Map

MUAY THAI EVENT Fight Card: Josh Masters vs. Matthew Stevens Nick Keros vs. Doug Lloyd Stefan Vogl vs. Brian Muller Luke Myers vs. Ben Collopy Jada Ketley vs. Rachael Kavanagh Taylor Fletcher vs. Jade Dowse Lee Farrow vs. Kyle Higgins Marty Conner vs. Sean Gilligan Oceania Vlachos vs. Mia Perrotta Craig Schapel vs. Tyson Watson Tahlia Graetz vs. Laylah Dickson Darcy Bleasdale vs. Vasili Falidis Casey Baldry vs. Celia Femia *Last Updated: 15 November 2018

Find out more »

Powerplay 39

November 24
Melbourne Pavilion, 135-157 State Route 83
Kensington, Victoria 3031 Australia
+ Google Map

KICKBOXING & MUAY THAI EVENT Fight Card: Toby Smith vs Bruno Miranda (BRA) Chris Bradford vs Joe Boobyer (ENG) Aaron Goodson vs Tyson Turner (NZ) Albert Xavier vs Quan Trinh Dean Vujic vs Taner Gumustas Jose Alcantara vs Jye Breed Kim-Alina Baldacchino vs Jacinta Paskalidis Joseph Coverdale vs James Hackett Mohammed Eldimerdash vs Stuart Mcintosh *Last Updated: 23 November 2018

Find out more »

Eternal MMA 39 (Fight Card and Ticket Information)

November 24
Southport Sharks AFL Club, Cnr Musgrave & Olsen Ave
Southport, QLD 4215 Australia
+ Google Map

MMA EVENT Fight Card (Pro): Brentin Mumford vs. Rob Hill Michael Tobin vs. Sam Hibberd Greg Atzori vs. Ben Wall Dan Hill vs. Joel Downey-Cave Fight Card (Amateur): Christ Thorne vs. Cody Watego Liam Skelton vs. Mark Leota Jayden Binnie vs. Tyrell Woolcott Rafael Vilches vs. Ben Higgins Mack Gorrie vs. Ryan Bishop Jack Williams vs. Luke Davies Christian Lapham vs. Adi Canimovic Blake Wilson vs. Levon McGrath Zack Kelly Brundson vs. William Rosen Tickets Available via Eventbrite *Last Updated:…

Find out more »

December 2018

Eruption Muay Thai 16

December 1
Eagle Sports Complex, 3 Weedon St W
Mansfield, Queensland 4122 Australia

MUAY THAI EVENT Fight Card (Main): Charlie Bubb vs Lyndon Bin Doraho - Eruption Super Middleweight Title 62.5kg Tournament Final Bryce Maguire vs Jayden Eynaud Brad Davies vs James Honey Nick Browning vs Jun Lee Tia Nikpalj vs Georgia Smith Anthony Pappaz vs Arthur Juckes Cody Owens vs Brandon Spain (62.5kg Tournament Semifinal #2) Ben Brown vs Zac Einersen (62.5kg Tournament Semifinal #1) Nathalie Pavlides vs Kellen Dalton Saenpoom Phunsang vs Damon Goodwin *Last Updated: 30 November 2018

Find out more »

UFC Fight Night Adelaide (Fight Card and Ticket Information)

December 2
Adelaide Entertainment Centre, 98 Port Rd
Hindmarsh, SA 5007 Australia
+ Google Map

MMA EVENT Main Card: Junior Dos Santos vs. Tai Tuivasa Mauricio Rua vs. Tyson Pedro Mark Hunt vs. Justin Willis Jake Matthews vs. Tony Martin Suman Mokhtarian vs. Sodiq Yusuff Jim Crute vs. Paul Craig Preliminary Card: Yushin Okami vs. Alexey Kunchenko Wilson Reis vs. Ben Nguyen Keita Nakamura vs. Salim Touahri Elias Garcia vs. Kai Kara-France Early Preliminary Card: Mizuto Hirota vs. Christos Giagos Alex Gorgees vs. Damir Ismagulov Ticket details HERE * Last Updated: 24 November 2018 http://www.fightnewsaustralia.com/ufc-fight-night-142-dos-santos-vs-tuivasa-start-time-broadcast-details/ (adsbygoogle…

Find out more »

Roots Muay Thai 9: Get Up, Stand Up

December 2 @ 6:00 pm - 11:30 pm UTC+10
Red Scooter, 25 William Street
Balaclava, VIC 3183 Australia

MUAY THAI EVENT Fight Card: Ramesh Habib vs Barrie Oliver  Joanne La vs Tamika Rose  Sally Zou vs Neha Chaudhary  Quen Tin vs Kahow Lee  Iwan Jones vs Josh Stoffels  Sze Sze vs Chloe Ritchie Peter Goulis vs Gunn Rintranulux Tim Nguyen vs Josh Guzzardi Robert Wiley vs Carter Lawrance Blade Gilbertson vs Chao Wang  Dan Rider vs Keelan Scott Tom McCutchan vs David Bargiel  Jason Scott vs Brandon Rozzario  Talia Pranskunas vs Michelle Owens  Mitch Impy vs Hugh O'Donnell Quang Pham vs Tony Nguyen *Last Updated: 11 November 2018

Find out more »

One Championship: Destiny of Champions

December 7
Axiata Arena (Stadium Putra), 217, Bukit Jalil
57000 Kuala Lumpur,, Federal Territory of Kuala Lumpur Malaysia

MIXED EVENT Fight Card: Luis Regis (Australia/Brazil) vs. Yodsanklai Fairtex - Super Series (Muay Thai) *Last Updated: 3 November 2018

Find out more »

*CANCELLED* Powerplay Caged Series 1: Potter vs Bland

December 8
Maron Function Centre, 230 Normanby Ave
Thornbury, VIC 3071 Australia
+ Google Map

**CANCELLED** MMA EVENT Fight Card (Pro): Callan Potter vs. B.J Bland (NZ) Sy Leafa vs Josh Togo Duke Didier vs. John Martin Fraser *Last Updated: 30 November 2018

Find out more »

K-1 World GP: Lightweight 62.5kg Tournament

December 8
Edion Arena Osaka, Japan

KICKBOXING EVENT Fight Card: Tournament Final Semi Final #2 Semi Final #1 Quarter Final #4: Hayashi Kenta vs Nicolas Gaffie Quarter Final #3: Shinohara Yutoi vs Gonnapar Weerasakreck Quarter Final #2: Kyoshiro vs Indigo Boyd (Australia) Quarter Final #1: Osawa Fumiya vs Liu Wei Reserve Fight: Kyoshiro vs Kawasaki Shinichiro *Last Updated: 11 November 2018

Find out more »

Glory 62 Rotterdam

December 8
Ahoy Rotterdam, Ahoyweg 10
Rotterdam, South Holland 3084 Netherlands

KICKBOXING EVENT Heavyweight Tournament Participants: Jahfarr Wilnis Guto Inocente Junior Tafa (Australia) Tomas Mozny Arkadiusz Wrzosek Jamal Ben Saddik Mohamed Abdallah Benjamin Adegbuyi Fight Card (Main): Heavyweight Tournament Final Luis Tavares vs. Artur Gorlov Heavyweight Tournament Semifinal #2 Heavyweight Tournament Semifinal #1 Guto Inocente vs Mohamed Abdallah (Heavyweight Tournament Quarterfinal #4) Jahfarr Wilnis vs Tomas Mozny (Heavyweight Tournament Quarterfinal #3) Jamal Ben Saddik vs Junior Tafa (Heavyweight Tournament Quarterfinal #2) Benjamin Adegbuyi vs Arkadiusz Wrzosek (Heavyweight Tournament Quarterfinal #1) Fight…

Find out more »

Eternal MMA 40 (Fight Card and Ticket Information)

December 8
Italian Club, 217-225 Fitzgerald Street
Perth, Western Australia 6000 Australia
+ Google Map

MMA EVENT Fight Card (Pro): Callan Potter vs. BJ Bland Luke Jones vs. Jesse Medina Carlos Ulberg vs. John Martin-Fraser Dan Jones vs. Mark Familari Josh Della vs. Glen Pettigrew Fight Card (Amateur): Bevan Chia vs. DJ Bowron James Wong vs. Liu Faleono Jake Newton vs. Cody Haddon Kristy Obst vs. Thuy Nguyen Abdullah Eltigani vs. Yury Bonne Stefan Licastro vs. Quillan Salkild Zach Platt vs. Kane Rickus Tickets Available via Eventbrite *Last Updated: 7 December 2018

Find out more »
+ Export Events